PhytoChi CZ
PhytoChi SK
PhytoChi PL
PhytoChi EN
PhytoChi 
DE

KURKUMA DLOUHÁ neboli „Curcuma Longa“

Kurkuma dlouhá

Bylinka na tento týden: KURKUMA DLOUHÁ neboli „Curcuma Longa“
Kurkuma dlouhá je velice známým druhem koření především v asijské a indické kuchyni. Nazýváme ji také indický šafrán neboli karí. Má velice výraznou chuť a sytou žlutou barvu. Proto se také využívá jako barvivo do potravin. Koření se získává ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého.
Oddenky kurkumy se vaří po několik hodin a pak se teprve usuší a následně pomelou na prášek. Aktivní složka kurkumin má zemitou, nahořklou, pepřovitou a hořčici podobnou chuť. Všichni zajisté znáte „kari“ koření, ve kterém je kurkuma obsažena. Jedná se o rostlinku z čeledi zázvorníkovitých.
Nejčastější tradiční způsob použití kurkumy dle TČM (tradiční čínské medicíny) je při nadýmání, jaterních problémech, menstruačních problémech, výskytu krve v moči, krvácivosti, bolesti zubů, traumatických zranění, modřin a podlitin, bolestí zad a žeber, při kolikách, otocích a u břišních problémů. Navíc kurkuma rozpouští krevní sraženiny, umí vybudit a usměrnit tok energie a působí jako antioxidant.
Laboratorní studie v posledních desetiletích prokázaly, že podporuje sekreci žluči, zvyšuje chuť k jídlu, snižuje krevní tlak, ulevuje od bolesti, stimuluje činnost dělohy, mírní záněty a otoky a má protizánětlivé, antioxidační, antibiotické, insekticidní, protikřečové, hypocholesterolemické, antimutagenní, protinádorové a další účinky.
Do PhytoChi používáme zpracovaný a ohlazený kořen. Při sběru kurkumy se potvrzuje dvojnásob, jak je důležitý sběr na více místech, protože otisky aktivních látek na HPTLC (metodou tenkovrstvé chromatografie) vykazují pravidelně odlišné fingerprinty (otisky prstu aktivních látek). Pouze mícháním sběrů z různých tradičních oblastí se dostáváme na cca 90% stejné hodnoty při každé přípravě kurkumy do výroby. Tím zachováváme její tradiční kvalitu, účinky a bezpečnost ve výrobě.

Více o kurkumě a PhytoChi se dozvíte zde: http://www.phyto.cz/o-phytochi/slozeni-phytochi/kurkuma-dlouha/

 

Phytoterapie
banner-phytoterapie
Phyto CZ Sphere card
karta_phyto
Odběr novinek
Zadejte e-mail.:

Vaše data jsou v bezpečí - SmartEmailing.cz
FACEBOOK
Kontakt
facebook_cz kontakt_email_banner kontakt_cz_banner
Videa
kontakt_email_banner