High blood pressure

Hello, I would like to ask you for information for my maninka. The mother is being treated for high blood pressure and has now started taking PhytoChi (only the second week). During today's check-up at the doctor's, the pressure was again quite high 190/90. I would like to ask if the use can negatively affect high blood pressure? Thank you very much for your answer. Regards Dostálová

Automatic translation - translated by Google Translate.

 

The original query: "Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o informaci pro moji maninku. Maminka se léčí s vysokým krevním tlakem a nyní začala užívat PhytoChi /teprve druhý týden/. Při dnešní kontrole u lékaře měla opět tlak dost vysoký 190/90. Chtěla bych se zeptat, jestli užívání může negativně ovlivňovat vysoký tlak? Moc děkuji za odpověď. S pozdravem Dostálová "

 

Dostálová, Czech Republic

Expert answer

The first month of use is detoxifying, which means that in the first days of use, the health condition may deteriorate slightly as harmful substances are released from the body. The negative effects at the beginning of use are fine, it means that PhytoChi has started to work. In the second month, the body comes into balance and in the third month, there should be an improvement in health. We have very good references from PhytoChi users regarding blood pressure. PhytoChi needs to be used for a longer period of time and I believe that you will start to notice changes for the better not only in terms of blood pressure but also overall health. .

Automatic translation - translated by Google Translate.

 

The original answer: "První měsíc užívání je detoxikační, to znamená, že se v prvních dnech užívání může zdravotní stav mírně zhoršit, protože se uvolňují škodlivé látky z těla. Negativní účinky v počátku užívání jsou v pořádku, znamená to, že PhytoChi začalo účinkovat. Druhý měsíc se tělo dostává do rovnováhy a ve třetím měsíci by se mělo objevit zlepšení zdravotního stavu. Máme velmi dobré reference od uživatelů PhytoChi co se týká krevního tlaku. Je potřeba PhytoChi užívat delší dobu a věřím, že začnete pozorovat změny k lepšímu nejen ohledně krevního tlaku ale i celkového zdravotního stavu."

  • MUDr. Peter Bednarčík, CSc.

Do not you feel sick? or have immune problems? Do you have health problems, limit your illness at work and in your life?

Discover our products

Get news, articles, and tips by e-mail

Required field
By subscribing to the news, you agree with Privacy Policy

Follow us on Facebook and Instagram