Taking PhytoChi during chemotherapy

Good day. I would like to ask how does PhytoChi work during chemotherapy ..?! And is it at all appropriate to use Phyto during chemotherapy? Thank you

Automatic translation - translated by Google Translate.

 

The original query: "Dobrý den. Chtěla bych se zeptat jak působí PhytoChi během chemoterapie..?!A je vůbec vhodné při chemu Phyto užívat? Děkuji "

 

anonym

Expert answer

I recommend using PhytoChi in chemotherapy not only for its ability to reduce toxic side effects on the body, but also for excellent feedback from PhytoChi users who underwent chemotherapy, the course of which they tolerated much better thanks to the use of PhytoChi. PhytoChi also improves the body's ability to heal and regenerate damaged tissues more quickly after cancer treatment. PhytoChi is used to strengthen the body overall, to improve the immune system and as a preventive support, so you can continue to use it after successful completion of cancer treatment. However, I recommend starting with small doses: The first week 2 ml in the morning on an empty stomach about 15 - 20 minutes before meals and then increasing the dose every week by 2 ml until you reach the dose of your recommended daily dose.

Automatic translation - translated by Google Translate.

 

The original answer: "PhytoChi při chemoterapii doporučuji užívat nejen pro jeho schopnost snižovat toxické nežádoucí účinky na organismus, ale i pro výborné ohlasy od uživatelů PhytoChi, kteří podstoupili chemoterapii, jejíž průběh snášeli mnohem lépe právě díky užívání PhytoChi. PhytoChi také zlepšuje schopnost organismu rychleji hojit a regenerovat poškozené tkáně po onkologické léčbě. PhytoChi se užívá k celkovému posílení organismu, ke zlepšení obranyschopnosti a jako preventivní podpora, takže jej můžete po úspěšném ukončení onkologické léčby dále užívat. Doporučuji však začít malými dávkami: První týden 2 ml ráno na lačno cca 15 - 20 minut před jídlem a následně zvyšovat dávku každý týden o 2 ml, až se dostanete na dávku vaši doporučenou denní dávku."

  • MUDr. Peter Bednarčík, CSc.

Do not you feel sick? or have immune problems? Do you have health problems, limit your illness at work and in your life?

Discover our products

Get news, articles, and tips by e-mail

Required field
By subscribing to the news, you agree with Privacy Policy

Follow us on Facebook and Instagram