PhytoChík dosing

Hello, I am looking for a suitable preparation to strengthen my son's immunity 4 years after he started kindergarten is still a cold and now, at the beginning of the next school year, I am worried that it will be even worse. I tried various preparations from the pharmacy and on the recommendation of Dr, but basically nothing helps, as well as colostrum advance, alpikol syrup, sea buckthorn and without success. I came across phytochik at your place, I want to try it and I would like to ask you for a dosing recommendation so that I don't overdo my son too much?, he is 4 years old and weighs 17.8 kg. Thank you very much Kartousová

Automatic translation - translated by Google Translate.

 

The original query: "Dobrý den, hledám vhodný připravek na posílení imunity syna 4 roky, co nastoupil do školky je pořád nachlazený a teď se začátkem dalšího školního roku mám obavu že to bude ještě horší. Zkoušela jsem různé přípravky z lékárny a na doporučení Dr ale v podstatě nic nepomáhá, dále kolostrum advance, alpikol syrup,rakytniček a bez úspěchu. Narazila jsemm u vás na phytochik, chci vyzkoušet a chtěla bych vás poprosit o doporučení davkovani abych syna moc neprohnala? má 4 roky a váha 17,8 kg. Moc děkuji Kartousová "

 

Andera Kartousová, Czech Republic

Expert answer

Yes, PhytoChík is suitable for your 4-year-old son. Regarding the dosage of PhytoChik, a daily dose of 15 ml per 35 kg of user weight generally applies. So the daily dose for your son is 8 ml. To reduce the detoxification symptoms, I recommend taking gradually increasing doses, starting with a half dose of 4 ml for 10 days, then a full dose of 8 ml for several months. Serve in the morning on an empty stomach for about 15 minutes. before eating after shaking the bottle thoroughly - the minerals contained are deposited on the bottom and must be mixed. Store the opened bottle in the refrigerator.

Automatic translation - translated by Google Translate.

 

The original answer: "Ano, přípravek PhytoChík je pro Vašeho 4-letého syna vhodný. Co se týká dávkování PhytoChíku, obecně platí denní dávka 15 ml na 35 kg hmotnosti uživatele. Tedy pro Vašeho syna vychází denní dávka 8 ml. Pro snížení detoxikačních projevů doporučuji užívat postupně navyšující se dávky, začněte s poloviční dávkou 4 ml po dobu 10 dní, poté již plnou dávku 8 ml po dobu několika měsíců. Podávejte ráno na lačný žaludek cca 15 min. před jídlem po předchozím důkladným protřepání láhve – obsažené minerály jsou usazené na dně a musí se promíchat. Otevřenou láhev skladujte v lednici."

  • MUDr. Peter Bednarčík, CSc.

Do not you feel sick? or have immune problems? Do you have health problems, limit your illness at work and in your life?

Discover our products

Get news, articles, and tips by e-mail

Required field
By subscribing to the news, you agree with Privacy Policy

Follow us on Facebook and Instagram