Knee osteoarthritis

My mother suffers from osteoarthritis of both knees III. degree, waiting in the queue for an operation that is still in sight. Now her whole legs hurt, her ankles swell, her shoulder begins to hurt. She has difficulty walking every day, she can't sleep at night with pain. Neither analgesics nor antirheumatics work at all. I wanted to ask if you thought this medicine could help her, how much she should buy and what her dosage should be. Thank you very much for your answer.

Automatic translation - translated by Google Translate.

 

The original query: "Moje maminka trpí artrózou obou kolen III. stupně, čeká v pořádníku na operaci, kteráá je zatím v nedohlednu. Nyní ji bolí celé nohy, natékají jí kotníky, začíná bolet rameno. Obtíže jí působí každodenní chůze, v noci bolestí nemůže spát. Analgetika ani antirevmatika vůbec nezabírají. Chtěla jsem se zeptat, zda si myslíte, že by jí tento přípravek mohl pomoci, kolik by si ho měla zakoupit a jaké by měla mít dávkování. Mnohokrát Vám děkuji za odpověď."

 

anonym

Expert answer

I definitely recommend using PhytoChi. However, in the case of osteoarthritis, it is necessary to start with a gradual dosing, as the body is detoxified and the joints can start to hurt the mother even more. I recommend starting to take 1 ml, always increasing by 2 ml after a week until you reach the daily dose according to your mother's weight (15 ml per 70 kg). If the pain worsens with increasing the dose, reduce the dose again to the previous amount. I recommend long-term use (several months).

Automatic translation - translated by Google Translate.

 

The original answer: “Užívání PhytoChi jednoznačně doporučuji. U artrózy je však potřeba začít s pozvolným dávkováním vzhledem k tomu, že dojde k detoxikaci organismu a klouby mohou maminku začít bolet ještě více. Doporučuji začít užívat 1 ml, po týdnu vždy navýšit o 2 ml až po dosažení denní dávky dle váhy maminky (15 ml na 70 kg). V případě, že by se bolest při zvýšení dávky zhoršila, dávkování opět snižte na předchozí množství. Doporučuji dlouhodobé užívání (několik měsíců)."

  • MUDr. Peter Bednarčík, CSc.

Do not you feel sick? or have immune problems? Do you have health problems, limit your illness at work and in your life?

Discover our products

Get news, articles, and tips by e-mail

Required field
By subscribing to the news, you agree with Privacy Policy

Follow us on Facebook and Instagram