PhytoChi CZ
PhytoChi SK
PhytoChi PL
PhytoChi EN
PhytoChi 
DE

ŽENŠEN americký, asijský a nepravý

Ženšen pětilistý

POVĚZME SI DNES NĚCO O ŽENŠENECH, dalších bylinkách ve PhytoChi
ŽENŠEN je nejpopulárnější čínskou bylinkou na světě. Přesto se nikdy nedozvíme, čím je ženšen tak výjimečný, protože ani stovky nejrůznějších publikovaných výzkumů účinků této byliny nepotvrdily veškeré jeho vlastnosti, použití a účinky. Soustředíme se v tomto článku na ty účinky, které jsou jednoznačně označeny za tradiční, bezpečné a historií prověřené.
Základní dělení ženšenu je na ženšen nepravý (Panax notoginseng), ženšen pravý (Panax gingseng, ženšen asijský) a ženšen pětilistý (Panax quinquefolius, ženšen americký).
– Ženšen nepravý působí jako zahřívadlo, rozpouští krevní sraženiny, zmírňuje otoky, funguje jako analgetikum. Má protizánětlivé, imunomodulační, protisklerotické a antioxidační vlastnosti. Nejběžnější tradiční využití je při krvácení nejrůznějšího druhu.
– Ženšen pravý, zvaný jako asijský se vyznačuje především hřejivými účinky a působí jako posilující tonikum. Má pozitivní vliv na celkovou únavu, psychické vyčerpání a dokáže účinně asistovat při problému se studenými končetinami nebo revmatismem. Asijský ženšen se nedoporučuje lidem, kteří mají nadbytek energie „yang“. Jsou to robustnější lidé s brunátnou pokožkou. Doporučuje se lidem, kteří mají nedostatek energie a chladné končetiny.
– Ženšen pětilistý, zvaný jako americký má naopak chladivé účinky a je vhodné jej používat při náhlém úžehu nebo při horečnatých stavech. Americký ženšen je vhodný pro jedince, kteří mají nadbytek energie „yang“ a nedostatek energie „yin“. Jsou to lidé hyperaktivní, plní elánu a energie.
Ve PhytoChi používáme ženšen nepravý a ženšen pětilistý. Ženšen nepravý sbíráme na čtyřech místech v jižní Číně v provincii Junnan, Guangxi a Guangdong v nadmořských výškách 800-1000 m, kde se sbírá již vice jako 400 let! Na rozdíl od ostatních druhů ženšenů se v tradiční čínské medicíně nepoužívá jako tonikum, ale jako hemostatikum – proti krvácení. Ženšen pětilistý má tradiční indiánská místa v severní Americe, zejména ve státě Wisconsin.
Na závěr dvě zajímavá DOPORUČENÍ:
a) List ženšenu asijského a kořen ženšenu amerického jsou vhodné pro léčení stavů kocoviny.
b) Recept na tradiční čaj ze ženšenu: připravuje se tak, že se použijí 2 lžičky drceného kořene ženšenu amerického nebo rozemletých lístků ženšenu asijského, směs se zalije horkou vodou a ponechá se až 10 min louhovat.

Více informací o ženšenu obsaženém ve PhytoChi se dozvíte zde: http://www.phyto.cz/o-phytochi/slozeni-phytochi/zensen-pravy-a-petilisty/

Phytoterapie
banner-phytoterapie
Phyto CZ Sphere card
karta_phyto
Odběr novinek
Zadejte e-mail.:

Vaše data jsou v bezpečí - SmartEmailing.cz
FACEBOOK
Kontakt
facebook_cz kontakt_email_banner kontakt_cz_banner
Videa
kontakt_email_banner